Manchasterský rodák Andy Stott vypustil koncom minulého roku na svetlo sveta ďalšiu zo svojich prepracovaných kolekcií skladieb pre milovníkov dlhých upršaných nočných prechádzok. Album Luxury Problems vyšiel na renomovanom labeli Modern Love, ktorému je Stott verný ešte od čias svojej klubovejšie zameranej tvorby.
Tak ako predchádzajúce EPs (Passed Me By / We Stay Together) aj októbrová novinka sa nesie na alfa vlnách niečoho, čo by sa (veľmi zjednodušene) dalo pomenovať ako špinavé ambientné abstraktné dubtechno popretkávané industriálnymi nuansami v znamení 90bpm. Luxury Problems je však niečím viac.
Zakomponovať do tak drsnej štruktúry jemný vokál svojej bývalej učiteľky klavíra môže v tomto kontexte pôsobiť ako úchylný nápad, no po vypočutí akéjkoľvek skladby z albumu sa všetko pekne vysvetlí. „Stott kráča obozretne a odvážne po čiare deliacej nudný syntetický chaos od hypnotického, organického techna. Atmosféru krehkosti a nepolapiteľnosti zaručujú hebké ženské vokály, ktoré fungujú ako surreálne poľudštenie Stottovej temne hutnej basovej elektroniky bez dna.” (Tomáš Slaninka – Pozoruhodná hudba roka 2012)
Asi neexistuje solídny rebríček top albumov za 2012, v ktorom by sa nenašla čiernobiela fotka lietajúcej slečny. A asi (určite) na tom niečo bude, veď Stott bežne figuruje v lajnapoch tých najrozmaznanejších klubov/festivalov popri nemenej veselých indie-popstars ako Kangding Ray, Shackleton, Silent Servant či Raime. V rámci aktuálneho tour zahrá aj v legendárnom Berlínskom Berghaine. 16.2. si spravíme malý Berghain vo Fuge.
Ďalej účinkujú:
Jacques Kustod má k najnovším všemožne (de)formovaným technám podobne vrúcny vzťah. Vo Fuge predstaví tomu zodpovedajúci live set za asistencie vizualu od chaosdroid + niečo z chystaného albumu, ktorý bude podľa jeho slov “space techno jak ryža”. Ostatné EP Trios Visages sa nesie na vlnách kosmische a špinavého drone-ambientu. Odporúča sa samo.
Minimalistické ambientné textúry v psychedelickom opare, fieldrecording, príležitostne živé nástroje. Tak nejako by sa dal voľne preložiť pseudonym Casi Cada Minuto, za ktorým operuje Slavo Herman – “krajinkár podvedomého bordelu, ktorý sa Vám preháňa hlavou 0,3 sekundy predtým, než zaspíte.” Live set sa bude točiť prevažne okolo vynikajúceho debutu ‚In White Rooms‘ (Exitab / 2012).
Tým najpovolanejším, kto je schopný rýchlejšími tempami nadviazať na Andyho live set je v tomto prípade rezident Wilsonic clubu Tomáš Ferko aka Teapot. Jeho hypnotická zmes sa opiera o to najzaujímavejšieho neokukané na beatovej a bass scéne a nebojí sa vykročiť mimo ‚bezpečnú bpm zónu‘ k produkcií labelov ako raster-noton či Blackest Ever Black.
Z UK sa na chvíľu prinavráti stratený syn, rezident Step Forward, Wilsonic clubu. Pangaea, Jamie Vex’d, Scuba, Distal, Martyn, Dark Sky sú mená, s ktorými je SK producent a DJ Break!Fast zvyknutý deliť sa o stage. Blízko k nim má aj vo svojich eklektických setoch mixujúcich bass, uk funky, future-garage, techno, juke, moombahcore, trap, Chicago house…
Vizuálne glitch krajiny na stenách Fugy bude mať pod kontrolou chaosdroid a Stix, ktorý tiež celý večer otvorí.
Uzatvára Juris. Juke, hybridné techná a bohviečoešte…
Štúdium:
The Quiteus Review: http://thequietus.com/articles/10557-andy-stott-luxury-problems-review
Juno Interview: http://www.junodownload.com/plus/2012/11/14/solving-lifes-luxury-problems-an-interview-with-andy-stott/
Resident Advisor Review: http://www.residentadvisor.net/review-view.aspx?id=11911
Resiend Advisor Live Review: http://www.residentadvisor.net/review-view.aspx?id=10054
Pitchfork Best New Music http://pitchfork.com/reviews/albums/17205-luxury-problems/
/////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
Links:
http://jacqueskustod.bandcamp.com/album/trois-visages-ep-2
http://exitab.exitmusic.org/album/in-white-rooms
https://soundcloud.com/_teapot_/shchedryk-recomposed
https://soundcloud.com/breakfastsk
http://chaosdroid.itchybit.org/
https://soundcloud.com/stixo
http://exitab.exitmusic.org/