minor

 

“Toto je elektro, elektro, elektro.” (Patrik Vrbovský, 2012)

 

Angus Finlayson je hyperaktívnou postavou londýnskej klubovej scény. Ako Minor Science má na konte prácu pre zvučné mená – The Trilogy Tapes a Whities label, ale tiež množstvo slov pre Resident Advisor, FACT magazín ai. Počas troch rokov prešiel dlhú cestu, od pokrúteného house-u až k hybridnej, hi-tech elektronike, ktorá nemá v medzinárodných vodách páru.

 

S debutom Noble Gas z roku 2014 (TTT) sa zaradil k svetlým zajtrajškom nadžánrovej klubovej produkcie. Vyslúžil si zaň poklonu od magazínu Wire a ľudí ako Objekt, Gilles Peterson či Nick Tasker (ten hezoun z Boiler Room), ktorý ho prizval pod svoj pozoruhodný label Whities. Strih o dva roky neskôr, a zvuk Minor Science by sa dal charakterizovať ako neuveriteľne presné, úsporné, krištalicky čisté sito, cez ktoré prechádzajú malé fragmenty techna, dark garage, house a všetkých tých ďalších krásnych vecí, ktoré sa v slovenčine len ťažko opisujú.

 

Fascinácia raným dubstepom ako bonus. Tracky ‘Closing Acts’ a ‘Naturally Spineless’ sa objavili takmer v každom rebríčku najlepších hudieb za 2016. MS je okrem svojej produkcie známy aj chirurgicky precíznymi DJsetmi (hybrid techno / elektro / UK všeličo), ktoré ale nepostrádajú groove schopný rozhýbať aj sekuriťáka. (Finlayson je ‘zvukový vedec’, ale tiež len človek.)

 

Večer otvorí domáci zázrak Dominik Suchý, ktorý má okrem aktuálneho projektu TITTINGUR na svedomí aj dva pomerne dobre utajené albumy balansujúce na hraniciach brutalistickej elektroniky, prepálených gitár a citlivej práce so zvukom. Oba albumy vznikali medzi Londýnom, Dánskom a Islandom počas jeho štúdia sonických umení a zvukového dizajnu. “Hudba pre koniec sveta“ ako tomu hovorí sám autor.

 

Za mixom sa predstavia najmä ľudia, ktorí hrávajú menej ako by sa patrilo, niektorí v setoch na aké od nich nie ste úplne zvyknutí: Pjoni, Peal, Bassline Manager (ex Break!fast), memb, zajo.

 

* Zamestnanci Slovenskej akadémie vied majú po predbežnej rezervácii cez info@forumabsudrum.sk vstup do 22.00 zadarmo.*

 

Minor Science ^ https://www.youtube.com/watch?v=O1LYrZKTFgo
Dominik Suchý ^ https://suchydom.bandcamp.com/
Pjoni ^ https://protosites.bandcamp.com/album/liminal-zones-ps007
Peal ^ https://www.mixcloud.com/michalhradsky/
Bassline Manager ^ https://www.mixcloud.com/breakfastbeats/
memb ^ https://soundcloud.com/membrane/third-prize-is-youre-fired