MAUZÓLEUM Michala Hudáka: Únik z formátu
výstava: Únik z formátu
autor: Michal Hudák (Wajco)
miesto: FUGA
trvanie: 22.1.-26.1.2024 od 16:00-24:00
vernisáž: pondelok 22.1.2024 o 19:00, hudobný hosť: Kornel a DiBoy
autor: Michal Hudák (Wajco)
miesto: FUGA
trvanie: 22.1.-26.1.2024 od 16:00-24:00
vernisáž: pondelok 22.1.2024 o 19:00, hudobný hosť: Kornel a DiBoy
kurátor: Gabriela Halás
Michal Hudák je bratislavským výtvarníkom, ktorý vyrastal v Uherskom Hradišti, kde aj študoval na SUPŠ, odbor Moderní socha s ohlédnutím ke konstruktivizmu, neskôr pokračoval na VŠVU. Vo svojich objektových realizáciách uprednostňuje tradičné sochárske médiá ako drevo, bronz, betón, sadra, ktoré často formálne transformuje a polychrómuje do podoby postmodernej plastovej materiality. Profesne sa venuje reštaurovaniu pamiatok, čo sa uňho odráža v použitých postupoch a remeselnej precíznosti, ako aj vo vtipe a odkazoch na historický a technologický kontext.
Remeslo ako také je aj jednou z koncepcií, ktorej sa dlhodobo ideovo venuje v samostatnom cykle svojej tvorby. Má snahu opustiť zažité a otvárať nové možnosti, ktoré v nás však vedia vyvolávať obavy. Unavuje ho malomeštiansky návyk na stereotyp, pretrvávajúci snáď z čias realizmu a uzavretia sa pred svetom. Sme aj dnes v pozícii, keď musíme zvažovať každý krok? Alebo už nastal krok prirodzenej premeny? Surový tvar vníma ako stav spoločnosti a motívmi ďalších diel sa stávajú metafory na prírodný svet uviaznutý v izolácii.
Únik z formátu je výstavný projekt, ktorý spája autorové nadšenie pre umenie a pre teraristiku. V oboch je človek všemocným tvorcom krehkých prostredí, situácií a vzťahov. Hudák pracuje s myšlienkou, že každý tvor hľadá svoju podstatu, či už nás poháňa pudové prežitie alebo vážnosť filozofií. Niekedy problematiku vieme definovať objektívne až po skúmaní a očistení, podobným vedeckej sterilite pod mikroskopom, po vyňatí subjektu z prirodzeného prostredia. Jeho ́zvieratká ́ sú stafážnikmi nášho sveta, preberajú ľudské vzorce správania sa, snažia sa mimikricky stratiť, zavádzať, alebo práve naopak svojou originálnosťou na seba až príliš upozorňujú – ponúkajú výstrahu pred nebezpečenstvom. Súčasne sa (tvarovým minimalizovaním a zdôraznením charakteristických znakov) menia v generalizovaný symbol, niečo známe a odveké. Napriek splynutiu s masou, ako aj po nedobrovoľnom uzavretí za priehľadné steny terária, neustále hľadajú únik na slobodu, svoje individuálne miesto vo svete.
…………………………………………………….
Únik z formátu spadá pod výstavný program MAUZÓLEUM (X.Y.) platformy Forum Absurdum. Kurátorsky ho povedie výtvarnička Gabriela Halás. Ide o súbor prevažne autorských výstavných realizácií, ktoré dávajú možnosť prezentácie umelkyniam a umelcom pochádzajúcim najmä (ale nielen) z komunity blízkej ideám FUGY. Teda autorov spolutvoriacich chýbajúcu kultúru, či už svojím bytím, prácou, aktivizmom, kolektivitou, provokáciou alebo len nachádzaním mentálneho odpočinku (tak dôležitého v časoch neustálych spoločenských zmien a na pozadí všadeprítomných otvorených tém, ako duševné vyhorenie, prekarizácia práce, weltschmerz, nádej, smrť, ľudské práva, či ekologické roviny). FUGA svojou organickou priestorovou dispozíciou a nehierarchizujúcim prístupom k ľuďom ponúka ideálne miesto pre site specific výstupy. Stáva sa prostredím pre hru a experiment, od tvorcov očakáva odvahu a prekročenie prípustných hraníc. Je ideálnym útočiskom pre výtvarníčky a výtvarníkov pôsobiacich v umeleckom odbore neštandardne, pracujúcich na pomedzí presahov médií, za pomoci rôznorodých vyjadrovacích foriem. Znesie aj realizácie, ktoré sú príliš pre klasický galerijný white cube, ponúka fugu bez cenzúry v inštitucionálnom svete.
Názov MAUZÓLEUM (X.Y. – meno konkrétnej autorky/autora) odkazuje s dávkou nadsázky, ale aj kusom sebairónie a pokory, na typ pohrebnej architektúry, ktorá slúži na umiestnenie konzervovaných telesných pozostatkov významných osobností, ktoré tak získavajú večnosť. Naše MAUZÓLEUM (X.Y.) ponúka priestor na zomieranie aj zrodenie, pády aj výstupy. Stiera hranicu medzi medzi tvorcami a návštevníkmi, prináša živý kontakt s umením.