Radikálne klubové mutácie tradičnej hudby Ánd aj výbušný gqom z Južnej Afriky. Dve slovenské premiéry, dva albumy roka, dve mená, ktoré určujú tep medzinárodnej scény. Chuquimamani-Condori a DJ Lag.
Predpredaj: 8 / 10 / 12 / 15 EUR
https://goout.net/sk/plnka-chuquimamani-condori%2Blag%2Bdalsi/szrqycx/
Chuquimamani-Condori
Extatická oslava samplingu ako magickej praxe, ktorá prepája svety a tvárou v tvár koloniálnej realite povyšuje nádej v transformáciu na posvätnú.
Autori jedného z najoceňovanejších a zároveň pozoruhodne svojských albumov minulého roka prvýkrát na Slovensku: Chuquimamani-Condori je aymarské meno umelectva patriaceho k národu Pakajaqi, ktorý je v súčasnosti okupovaný štátmi Bolívie, Čile a Argentíny.
Chuquimamani-Condori sú alchymistkami samplovania a sonickej revolty. Narozdiel od introspektívne ladenej tvorby pod menami Elysia Crampton a E+E, posledný album DJ E (2023) je maximalistickou montážou radosti. Hudobná tlač na neho lepí prívlastky ako zvukovo surový, úžasný a bizarný zároveň, hlboko citlivý a dojímavý. Triumfálne melódie huayño a kaluyo, spievané aj hrané na flaute, gitare, keytare a cirkulárke (!) rozprávajú príbehy o subatomickej prepojenosti vecí a prinášajú vízie zahmlených, slnkom spálených roztancovaných večerov. Vrstvené flauty a perkusie sa valia cez komprimovaný zborový sprievod a kakofóniu syntetizátorov.
DJ E prináša hlboké intoxikujúce spojenie s andskou ceremoniálnou hudbou huayño a kullawada a prezentuje ich elasticitu v kontexte postupov experimentálnej klubovej hudby. Chuquimamani-Condori pracujú so svojim zvukovým dedičstvom s láskou, ako so živým dýchajúcim sociálnym organizmom. Ako píše Pitchfork: Hranica medzi klubovou a tradičnou hudbou sa rozmazáva až do bodu, kedy sa tieto dve stanú nerozoznateľnými a pravda o tom, kto sme, leží niekde v tom rozpixelovanom priestore uprostred. Ak počúvate pozorne umenie Chuquimamani-Condori vás oslobodí.
FACT: One of the most mind-bending, magical albums we’ve heard all year.
Pitchfork: Chuquimamani-Condori’s gloriously fractured music mashes the mundane with the divine, leaving every jagged seam lovingly exposed.
(…) it could never be mistaken for the work of another artist. It is simultaneously harrowing yet warm, deathly urgent yet defiantly playful.
RA: Chuquimamani-Condori has always balanced dissonance and unity in a way that few others can. With DJ E, they’ve come close to perfecting the formula.
Tone Glow Album of the Year 2023
„the sound of our water ceremonies, the 40 bands playing their melodies at once to create the cacophony of the first aurora and the call of the morning star Venus.“
DJ Lag
Synkopované rytmy a takmer hmatateľné basy. Jedinečný juhoafrický žáner gqom sa prvýkrát začal objavovať ako soundtrack pre cestovanie taxíkom po Durbane (tamojší najrozšírenejší spôsob transportu), no posledných pár rokov zohráva kľúčovú úlohu na medzinárodnej klubovej scéne. Z veľkej časti je za to zodpovedný Lwazi Asandu Gwala, ktorý vystupuje pod menom DJ Lag.
Od prvého singlu Ice Drop (2016 na Hyperdube, podľa mnohých médií track roka), cez produkcie pre Beyoncé až po spolupráce s Novelist, Sinjin Hawke, či Ndoni, DJ Lag prešiel dlhú cestu až na zásadné podiá po celom svete. Album Meeting with the King spája odtiene gqom, afro-house, afro-tech a rytmy inšpirované amapianom a dokazuje, že juhoafrické umelectvo si pre podmanenie medzinárodnej scény vystačí s vlastným zvukovým dedičstvom.
Pitchfork: International ambassador for the nerve-shredding thrills of gqom.
RA: DJ Lag (is) showing how South African artists don’t have to look outside to define and drive dance music culture.
On The Sly:
(…) world-class sonic innovator and taken one of the exciting electronic music movements of the 21st century from South Africa into the global spotlight.
DJ Mag: DJ Lag’s thrilling debut album is a testament to gqom’s versatility, and its ability to cross-pollinate with the sounds of amapiano and deep house
elastix je DJka nepredvídateľných selekcií. Vo svojich setoch už viac než dekádu kombinuje prevažne súčasnú experimentálnu klubovú hudbu – z rôznych kútov sveta, rozličných rytmov s premenlivým BPM. Je rezidentkou pražského komunitného Rádia Punctum, kde pripravuje pravidelnú show Tentacity, ktorá je hlbším ponorom do zvukových krajín, ktorých ozveny je možné vystopovať aj v jej setoch.
https://soundcloud.com/idaelastix
̈ – hudba tohto bratislavského DJ a producenta je riadenou demoláciou žánrových konvencií. O jeho všestrannosti vypovedá fakt, že pódium zdieľal s dobrými ľuďmi (a medzinárodne uznávanými umelcami a umelkyňami ako Total Freedom, Lotic, Bonaventure, Golin, M.E.S.H. ai.). Aktuálny album MUTUAL CARE získal slušnú odozvu na medzinárodnej scéne, predstavil ho v Madride či Barcelone a pravidelne sa tiež objavuje v setoch zahraničného umelectva ako napr João Lágrima de Ouro, VTSS či naposledy Tzusing, ktorý s jeho produkciou prevetral soundsystem v Berghaine. DJ GÄP ide do sveta.
https://soundcloud.com/djgapdjgap
DJ Švadlena: Radikálna nová posila na domácej scéne. Momentálne súradnice: post-club, bass, hard percussion a trance kolidujúci s latin funkom. Samé dobré veci.
https://soundcloud.com/david-salamon-47220266
PLNKA sa koná s podporou z verejných zdrojov z Fondu na podporu umenia.