Kde bolo tam bolo, hosťom ďalšieho Exitab večierku bude americká solitérka na poli technoidného sonic artu, zástupkyňa newyorského labelu RVNG Intl. Holly Herndon. Britský the Quietus sa v súvislosti s jej minuloročným debutom Movement oháňal menami ako Coil, Aphex Twin, Ellen Alien a Laurel Halo. „Movement v sebe nesie sonické a tematické elementy, vďaka ktorým ďaleko presahuje svoje inšpiračné zdroje + ponúka niečo, čo momentálne nemá žiadna iná elektronika.‟ Jej koncert v rámci ostatného berlínskeho Club Transmediale v Berghaine to len potvrdil, popri Andy Stottovi a Forest Swords patril medzi absolútny vrchol festivalu. Movement to mimochodom dotiahol na pomerne vysoké miesta v klasicky ošemetnej záležitosti zvanej “albumy roka” (The Quietus, Dummy, Pitchafork… ).
„Na komponovanie HH primárne využíva software a najnovšie digitálne hračky. Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že organický svet škrtá zo svojho tématického záberu. Jadrom jej práce je však v skutočnosti ľudská fyzičnosť”. (TheStoolPigeon) Herndon svoje koncerty skladá ako sonické bludiská. Styčnými bodmi sú miestami prítomné glitch ridden beats. Elektroniku necháva prehovárať cez svoj (de)formovaný hlas na pozadí metalických drones. Prípadne špeciálny software upravuje zvuk podľa kódu ostatného, v tom momente aktívneho softwaru. Niečo na spôsob thereminu, akurát nevyspytateľnejšie.
Najrozbitejšie kúsky live setu sú ako Rorschachov test, ako organická elektronika, v ktorej takmer nič nemá dopredu dané miesto. Tie priamočiarejšie pripomenú údernosť produkcie Ancient Methods, Objekta alebo 2562. O tom, ako to celé funguje viac aj tu:
http://
Herndon si momentálne koleduje o PhD. z elektronickej hudby na Standforde. Ešte predtým absolvovala užitočné “samoštúdium” infiltrujúc berlínsku klubovú scénu. Movement je dokonalou synergiou týchto dvoch svetov. Štruktúry klubovej produkcie situuje na experimentálne teritóriá. A naopak fanúšikov téz Marshala McLuhana a Donny Haraway vyháňa na to najlepšie (acid / indrustrial / dub) techno v meste.
Inšpiráciou pre line-up budiž Resident Advisor talk, ktorý sa konal počas spomínaného CTM a v rámci ktorého nám Holly okrem iného porozprávala o ženách na elektronickej scéne (viď aj esej Henning Lahmann pre magazín No Fear of Pop: http://
Podobnosť s ostatným Counterpointom vo Fuge čisto náhodná.
V live-sete svoje mašinky predstaví LUCIA UDVARDYOVÁ, jeden z dvoch ľudí stojacich za hyperužitočným Easterndaze projektom. Lucia je pravidelnou prispievateľkou Electronic Beats magazínu, pre ktorý mapuje východoeurópsku scénu. K technu má blízko asi ako Herndon k vrkočom.
MELTING je nový projekt Chaosdroid a Adama Dekana. Ide o fúziu živého hrania (synťáky, mašinky) a djsetu presahujúceho machine generated sounds and human made samples. Possible output: drone exorcism / dancing monoliths.
O zvyšok sa postarajú NINA PIXEL, členka kolektívu Hertz | Kunst-Plattform a NAĎA operujúca vo svojich djsetoch na pomedzí labelov ako Ostgut Ton, Violet Poison, Regisovho Downwards a vôbec všetkého, čo máme radi. Viac čoskoro v jej pripravovanom mixe pre Panorama Exitab sériu.
Projekt bol podporený z prostriedkov Nadácie Intenda. www.intenda.sk