flako

 

Flako
Remix pre Robota Kocha a Celebral Vortex ho dostal ďalej do medzinárodných vôd. Hrali ho napríklad Hudson Mohawke a Gaslamp Killer. Medzi jeho fanúšikov patria napríklad Mayer Hawthorne alebo Branči Kováč.

 

Na istý čas sa Flako presťahoval do Londýna a svoje hudobné portfólio rozšíril o alterego Dirk Gerner. Pod ktorým vydáva soulovo a R&B ovplyvnenú produkciu s vlastným spevom. Flako má na konte viacero podarených remixov a vlastných produkcií viď. www.kwatro.info/releases Album Natureboy z roku 2015 bol akýmsi “soundtrackom života”, kde hutné beaty chvíľami striedajú priam ambientné roviny.

 

Altuálny release Habibi funk je “mixtape” pôvodnej nikdy nevydanej tvorby indického interpreta Ahmeda Maleka. Zvuk starých syntetizátorov a jemne psychadelického funku z ’80 editoval Flako svojim rukopisom. Nejedná sa o remixy, skôr koncept – víziu ako by asi mohol znieť aktuálny Ahmed Malek.

 

 

The High Corporation
The High Corporation sú česko-slovenský future soulový kvartet inšpirovaný menami ako Hiatus Kaiyote, James Blake, Kendrick Lamar alebo Erykah Badu. Prinášajú moderný mix elektroniky, hip-hopu, dubu a soulu. Za krátku dobu svojej existencie sa stíhli zúčastniť destiatok festivalov a predskakovať interpretom ako Akua Naru, Selah Sue alebo Nekka. Ich prvé turné “This Is Not Homework” sa konalo v jedenástich kluboch v Česku, na Morave a na Slovensku. Kapelu tvoria Ashley Abrman, Petr Hanák, Lukáš Mutňanský a Michael Lužný. Ashely sa narodila v Hustone a roky jazdila spievať po kostoloch so svojim otcom pastorom. Za zmienku určite stojí aj jej účasť v Red Bull Music Academy. Na bicie v kapele uvidíte hrať Petra Hanáka, ktorého môžete poznať z kapely Fallgrapp alebo 2127sounds. Na gytaru Michal Lužný, basgytara a synth Lukáš Mutňanský.

 

Singel Puppet Theatre vyšiel na slovenskom vydavateľstve Gergaz, v ktorom The High Corporation vydali aj svoj debutový singel Maj in June. “Pre nás je to najperspektívnejší label v Česku a na Slovensku s najlepšou crew, ktorá hľadá mladých ludí s názorom a nebojí sa pustiť von niečo, čo nie je mainstream, pretože je to jednoducho kvalitné. Taký kreatívny tím môže meniť veci. Čo sa im aj darí napríklad s Fallgrapp alebo Jimmy Pé, ktorých vydávajú. Je pre nás cťou byť súčasťou takého labelu,” hovorí producent a basgitarista skupiny Lukáš Mutňanský.

 

 

Petijee
Petijee je beatmaker tvoriaci aj sólový producent aj tímový hráč, prićom jeho počiny vychádzajú pod krídlami vydavateľstiev Humble Grooves a ajlavmjuzik. Spolu so svojim dvorným rapperom Eremenom má na konte album Uníkový východ z júna 2014, na ktorom nájdete hneď dvanásť trackov s dvanástimi hosťami. Ako sólový producent má toho na rováši viac, Time, Killing Time Drinkin Wine či nostalgickú Hravosť. Tú nájdeme aj na EP T.O.F., ktoré obsahuje dokopy päť trackov vrátane spolupráce s Biomatom s názvom Cink.

 

Posledným releasom je skladba Perplexed, ktorá vznikla v spolupráci s Ešli (The High Corporation), Rezňom (Walter Schnitzelsson) a GLGN po minuloročnom Red Bull Music Academy Bass Campe. Tento rok Petijee ako účastník ajlavmjuzik showcase poctil svojou prítomnosťou Hip Hop Kemp 2015. Jeho debutový album Soul Paper Scissors vyšiel práve na Humble Grooves v januári 2017.

 

Biomat
Biomat sa hrá s gramofónmi už vyše desať rokov. Člen BWO crew, ktorá organizovala dnes už legendárne parties v bratislavskom Subclube, mal dlhé roky v obľube najme UK sound. Dnes už v jeho setoch nájdete všeličo, hip-hop nevinímajúc.

 

Album Biotrick z roku 2011 vzišiel zo spoločnej práce Biomata a 3CK-a a bolo to po prvý raz, kedy Biomat na nahrávke predstavil gramofón ako plnohodnotný nástroj. Dva roky na to nasledoval už Biomatov sólový album s názvom Montáž, pri ktorom 3CK spolupracoval na jednom z jedenástich trackov. Tie vznikali len za použitia loop station BOSS RC-50, gramofónu, mixpultu a Biomatových šikovných rúk napojených na kreatívnu myseľ. Albumu sa dostalo ako digitálneho, tak aj vinylového vydania, a nie hociakého. Špeciálna edícia vinylov obsahovala jednu skladbu, Závan mŕtvych hračiek, a platňa mala tvar A6 pohľadnice. (Áno, bola hratelná, áno, tomuto sa naozaj hovorí frajerina!) Najnovšie môžete Biomata počuť na EP T.O.F. od Petijee-ho, kde sa podieľal na skladbe Cink.

 

Inso
Inso je DJ a turntablista, spoluzakladateľ 300 Hrmených a akcií Hromozvod v Subclube, ktorý sa posledné roky stal rezidentom klubových akcií pod značkou Wilsonic:.

 

Inso sa k DJ-ingu a následne aj turntablismu dostal cez drum’n’bass a vtedajšie akcie v klube Duna, na ktoré chodil najskôr ako návštevník a následne ako interpret. Spolu s B-Complexom, Tasunom a X2umom stál za zrodom jednej z najprogresívnejších drum’n’bassových crews, 300 Hrmených. Spolu organizovali aj vydarené akcie Hromozvod v Subclube.

 

„Obyčajný“ DJing a hranie len jedného štýlu sa Insovi rýchlo zunovali, tak sa dostal turntablismu. Techniku trénoval spoločne s Biomatom a Shutkom a výsledky svojej snahy prezentovali na akciách Pohotovostná Gramo Jednotka. O tom, že hodiny tréningu sa vyplatili hovorí aj fakt, že si Inso zahral na jednom pódiu s DMC majstrom sveta Kentarom.

 

Inso aktuálne koketuje aj s digitálnymi technikami hrania, nie je to teda žiaden gramofónový fanatik. Podobne pristupuje aj k hudbe, nemá príliš v láske DJov, ktorí odohrajú celý set v jednom štýle, on sám sa nebojí niekedy naozaj šialených kombinácií (Prodigy & Hana Hegerová mashup asi len tak nevymyslíš).

 

 

Podujatie sa uskutoční v spolupráci s hudobným vydavateľstvom Ajlavmjuzik v rámci 12. ročníka festivalu [fjúžn].

 

[fjúžn]
V termíne od 21. do 28. apríla 2017 sa uskutoční v Bratislave už 12. ročník festivalu [fjúžn], ktorý organizuje Nadácia Milana Šimečku a ktorého témou bude tento rok INTEGRÁCIA.

 

Hlavným cieľom festivalu je spájať ľudí najrozmanitejších kultúr, zvyšovať povedomie o nových menšinách na Slovensku, prezentovať život cudzincov a scitlivovať verejnosť na témy migrácie a multikulturalizmu.

 

Migrácia a integrácia cudzincov sú akoby spojené nádoby. Veľa sa u nás v poslednom čase diskutovalo o tom, či by sme mali prijímať migrantov a utečencov, z akých krajín a v akom počte. Oveľa menšia pozornosť sa však venuje ich životu na Slovensku. Čo sú predpoklady úspešného začlenia migrantov do spoločnosti? Čo všetko môže spraviť krajina pre cudzincov, aby sa tu cítili ako doma? Aké sú príklady úspešnej integrácie cudzincov? Môže práve integrácia predchádzať kultúrnym konfliktom a neznášanlivosti? Na Slovensku stále žije pomerne malý počet migrantov. Počas 12. ročníka festivalu [fjúžn] sa však chceme zamerať práve na to, ako sa im u nás žije. Čo robíme a čo nerobíme pre ich integráciu? Kde vidia prekážky oni? Sú úspešní vďaka našej pohostinnosti alebo napriek našej uzavretosti?
—————–
Festival finančne podporili: Fond na podporu umenia